Informacja Urzędu Skarbowego dla rejestrujących działalność gospodarczą
Pełnomocnictwo ogólne – NOWE ZASADY
Z dniem 01.07.2016 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r. Poz. 613 z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą" dotyczące uruchomienia Centralnego Rejestru Pełnomocnictw Ogólnych (CRPO). Na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 9 czerwca 201 6r. w sprawie upoważnienia organu podatkowego do wykonywania zadań w zakresie prowadzenia Centralnego Rejestru Pełnomocnictw Ogólnych Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieluniu został wyznaczony do wykonywania zadań ministra właściwego do spraw finansów publicznych w zakresie prowadzenia CRPO. Stosownie do art. 138a ustawy Strona może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania. Pełnomocnictwo ogólne upoważnia do działania we wszystkich sprawach podatkowych oraz w innych sprawach należących do właściwości organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej.
Zgodnie z art. 138d § 3 ustawy „Pełnomocnictwo ogólne oraz zawiadomienie o jego zmianie, odwołaniu lub wypowiedzeniu zgłasza mocodawca, (adwokat, radca prawny oraz doradca podatkowy mogą sami zgłosić udzielone im pełnomocnictwo ogólne) wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego, według wzoru określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 138j § 1 pkt 1, do ministra właściwego do spraw finansów publicznych. W przypadku wystąpienia problemów technicznych uniemożliwiających złożenie pełnomocnictwa ogólnego, jego zmianę, odwołanie lub wypowiedzenie, w formie dokumentu elektronicznego, pełnomocnictwo składa się w formie pisemnej według wzoru, o którym mowa w zdaniu pierwszym".
W związku z powyższym w przypadku, gdy Strona będzie chciała działać przez pełnomocnika ogólnego zobowiązana będzie do złożenia pełnomocnictwa ogólnego (PPO-1) w formie elektronicznej za pośrednictwem portalu podatkowego. Ustanowienie, zmiana zakresu, odwołanie lub wypowiedzenie pełnomocnictwa ogólnego wywiera skutek od dnia wpływu do CRPO. W przypadku zgłoszenia pełnomocnictwa, jego zmiany, odwołaniu lub wypowiedzeniu ustnie do protokołu takie pełnomocnictwo musi być zgłoszone przez organ podatkowy za pośrednictwem dedykowanego systemu teleinformatycznego ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
Dodatkowo Ministerstwo Finansów informuje, że:
1. pełnomocnictwa dołączone do akt sprawy przed dniem 01.07.2016 r. a także ich urzędowo poświadczone odpisy oraz uwierzytelnione odpisy, uznaje się za pełnomocnictwa szczególne w rozumieniu art. 138e ustawy,
2. osobę wyznaczoną do reprezentowania kontrolowanego, o której mowa w art. 281a ustawy ustanowioną na podstawie dotychczasowych przepisów, uznaje się za pełnomocnika szczególnego w rozumieniu art. 138e ustawy do spraw kontroli podatkowych.
Powyższe wynika z art. 24 i art. 25 ustawy z dnia 10.09.2015r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz innych ustaw.
Najnowsze aktualności
Katarzyna Wawryło - Stodółkiewicz
Harmonogram wywozu odpadów komunalnych w roku 2025
30
gru
2024
Katarzyna Wawryło - Stodółkiewicz
Informacja o wstrzymaniu naboru wniosków w ramach ...
28
lis
2024