Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

GMINA NIEGOWA PO GRADOBICIU

Strona główna » Aktualności » GMINA NIEGOWA PO GRADOBICIU

Zniszczone uprawy zbóż, płodów okopowych, kukurydzy, ziemniaków i innych upraw, zniszczone budynki mieszkalne i gospodarcze, a także drogi gminne – to efekt przejścia 15 sierpnia br. gradobicia, ulewy i silnej wichury w gminie Niegowa. Wicewojewoda śląski Adam Matusiewicz zapoznał się dzisiaj na miejscu ze stratami, jakie w kilkunastu sołectwach tej gminy wyrządził piątkowy żywioł.

Według bilansu strat, jaki przekazał wojewodzie śląskiemu Krzysztof Motyl, wójt gminy Niegowa, uszkodzonych zostało 1050 budynków. Grad podziurawił dachy, w większości kryte eternitem. Zdecydowana większość zniszczeń dotyczy zabudowań gospodarczych (650), ale także 400 domostw ma zniszczone dachy. Według wstępnych szacunków szkody w budynkach mieszkalnych wyceniono w gminie na blisko 1,8 mln zł, a w budynkach gospodarczych i uprawach na ponad 3,3 mln zł.

Wicewojewoda Adam Matusiewicz poinformował, że osoby lub rodziny poszkodowane w wyniku gradobicia, otrzymają zasiłki na tych samych zasadach jak mieszkańcy terenów, przez które przeszła trąba powietrzna. Rządowa pomoc – zasiłek w wysokości 100 proc. kwoty oszacowanej przez rzeczoznawcę i potwierdzonej przez wojewodę, z wyłączeniem części ruchomych wyposażenia i umeblowania - dotyczy jednak wyłącznie budynków mieszkalnych. Wicewojewoda podkreślił, że odszkodowania w pełnej wysokości dostaną wszyscy, których domy ucierpiały, bez względu na to czy ktoś był ubezpieczony, czy nie. Rząd na pierwszą transzę tej pomocy przeznaczył 25 mln złotych.

Natomiast pomoc w niwelowaniu szkód w budynkach gospodarczych i uprawach zapowiedziało ministerstwo rolnictwa, które na ten cel przeznaczyło dziś 15 mln złotych. Pieniądze te będą wypłacane w postaci zasiłku socjalnego na wznowienie produkcji, remont maszyn i bieżące działania w gospodarstwie. Na jedno gospodarstwo przypadnie do 15 tys. złotych. Resort rolnictwa uruchomić ma dodatkowo limity środków na kredyty klęskowe oraz kredyty preferencyjne tak, aby gospodarstwa poszkodowane w wyniku huraganu mogły z tych środków korzystać i odnowić swoją produkcję. Poza tym fundusz składkowy KRUS przeznaczył na wsparcie dla rolników i ich rodzin 1 mln zł. Wypłata będzie realizowana przez samorządy, za pomocą organizacji wyznaczonej przez fundusz.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na pomoc dla mieszkańców gmin województwa śląskiego przeznaczył już 800 tys. zł, a do końca roku Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW zadeklarowała jeszcze 5 mln zł.

Także Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przeznaczył 20 mln zł na pomoc dla mieszkańców i samorządów w likwidowaniu szkód wyrządzonych przez wichury i nawałnice.

Fundusze Narodowy i Wojewódzki dofinansują m.in: zbiórki oraz magazynowanie odpadów zawierających azbest (w tym szczególnie porozrzucane i zniszczone przez wichury dachy pokryte płytami azbestowymi), szybkie remonty oraz odbudowę urządzeń hydrotechnicznych, oczyszczalni ścieków, zniszczonych kotłowni czy uszkodzonych sieci kanalizacyjnych. Jak podał NFOŚiGW, finansowanie przedsięwzięć realizowane będzie m.in. poprzez: samorządy i ich związki oraz służby ochrony środowiska, a także podmioty i służby odpowiedzialne i zaangażowane w usuwanie zagrożeń dla środowiska spowodowane wichurami i nawałnicami.

 

(źródło: http://www.katowice.uw.gov.pl)

poprzednia strona |1|2|3| z   3 następna|ostatnia

czytano: 4941 razy

autor: niegowa.pl

data dodania: 2008-08-20 11:56:00

 • Środa, 13 listopada 2019 Kodolencje
  Najszczersze kondolencje z powodu śmierci naszej koleżanki i wieloletniego pracownika Urzędu Gminy Niegowa ŚP. ALEKSANDRY DYLEWSKIEJ Ta smutna wiadomość ...
  nowa więcej
 • Środa, 13 listopada 2019 Wydłużenie do 29 listopada ...
  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że termin składania – przez producentów rolnych, w których gospodarstwach rolnych szkody w uprawach ...
  nowa więcej
 • Wtorek, 12 listopada 2019 101 rocznica odzyskania przez ...
  Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone na pamiątkę wydarzeń z 11 listopada 1918 roku to dzień, który pamięta i czci cala Polska. 11 listopada b.r. ...
  nowa więcej
 • Wtorek, 12 listopada 2019 INFORMACJA - zmiana godzin pracy ...
  Informujemy, że w dniu 12 LISTOPADA 2019 roku (wtorek) Urząd Gminy Niegowa, oraz Gminny Zespół Ekonomiczno – Administracyjny będą czynne do ...
  więcej
Linki
 • System Informacji Przestrzennej
 • Telefon ratunkowy: 601-100-300 lub 985


Urząd Gminy w Niegowie
ul. Sobieskiego 1, 42-320 Niegowa

tel.: +48 (34) 315 10 20
e-mail: urzad@niegowa.pl

 • UG-Niegowa
 • gal_kra10
 • gal_kra9
 • gal_kra8
 • gal_kra7
 • gal_kra6
Serwis WWW Urzędu Gminy w Niegowie
Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Zapytanie
Wypełnij formularz kontaktowy
Księga gości
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna