BEZPIECZEŃSTWO TRZECIEGO WIEKU - Oszustwa na „wnuczka”. Bezpieczeczństwo ogólne
Na czym polega przestępstwo na wnuczka i podobne?
Sprawcy oszustw metodą „na wnuczka”, korzystając zazwyczaj z książek telefonicznych, wyszukują osoby o imionach stereotypowo wskazujących na to, że nadano je w pierwszej połowie XX wieku, następnie dzwonią do wybranych osób, przedstawiając się jako członek rodziny, w taki sposób prowadząc rozmowę, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś bliskim i sama wymieniła jego imię oraz inne dane. W dalszej kolejności wykorzystując z góry przygotowaną legendę związaną czasami z tragicznym wydarzeniem czy możliwością szybkiego zarobkowania pod warunkiem udzielenia pożyczki, budują pełną napięcia atmosferę i prowadzą rozmowę zmierzającą do niekorzystnego rozporządzenia mieniem pokrzywdzonego.
Kto najczęściej pada ofiarą tego typu przestępstw? Statystyki wskazują, że 80% tego typu zdarzeń dotyczy osób które ukończyły 70 rok życia. Łatwość oszukiwania osób starszych jest związana z emocjami, jakie może budzić obawa o osobę bliską i chęć udzielenia jej pomocy.
Bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania.
Przebywając w domu czy mieszkaniu nigdy nie możesz przyjmować założenia, że jesteś w nim w pełni bezpieczny. Pamiętaj, że niektórzy przestępcy działają w ciągu dnia i do realizacji swoich zamiarów potrzebują domowników w ich miejscu zamieszkania. Podstawą ich działania jest podanie fałszywego celu przybycia, czy też podszywanie się za przedstawicieli różnorakich instytucji, urzędów lub firm, administracji czy nawet za krewnych lub osoby z nimi związane. Po uśpieniu czujności czy wykorzystaniu nieuwagi domownika wyłudzają od niego pieniądze albo dokonują kradzieży cennych przedmiotów, dokumentów czy oszczędności.
Więcej ważnych i przydatnych informacji znajduje się w poniższych załacznikach.