Relacja z Dożynek Gminno - Parafialnych Niegowa 2013
Dożynki Gminno - Parafialne za nami. Uroczystość, która odbyła się 25 sierpnia br., rozpoczęła się polową Mszą Świętą na terenie amfiteatru w Niegowie. Po zakończeniu Mszy, Ksiądz Kanonik Jerzy Ręczak poświęcił wieńce przyniesione przez Koła Gospodyń Wiejskich.
Starostami tegorocznych dożynek byli: Pani Anna Luboń z Dąbrowna i Pan Mirosław Lamch z Niegowy, którzy w czasie części oficjalnej wręczyli Panu Krzysztofowi Motylowi - Wójtowi Gminy Niegowa bochen chleba z tegorocznych zbiorów.
Ta bardzo podniosła uroczystość odbyła się przy współudziale zaproszonych Gości – Posłanki na Sejm RP Pani Jadwigi Wiśniewskiej, Wicewojewody Śląskiego Pana Andrzeja Pilota, Starosty Powiatu Myszkowskiego Pana Wojciecha Pichety, Wicestarosty Pana Mariusza Trepki, Przewodniczącego Rady Powiatu Myszkowskiego Pana Mariana Szczerbaka, Włodarzy ościennych gmin, Radnych gminnych i powiatowych.
Dożynki to święto rolników i dla rolników, dlatego, jak co roku, najlepsi w swojej branży otrzymali nagrody ufundowane przez Urząd Gminy Niegowa i Koło Łowieckie „Jeleń”. W tej grupie znalazły się osoby, które w roku poprzednim prowadziły wielohektarowe gospodarstwa rolne, często powiązane z równoczesną hodowlą zwierząt. Tak, więc nagrody otrzymali: Pani Maria Lamch z Niegowy, Pan Zenon Maligłówka z Tomiszowic, Pan Michał Jędruszek z Tomiszowic, Pan Jan Gordel z Bliżyc, Pan Bogdan Sławek z Sokolnik, Pan Ryszard Kusaj z Zagórza, Pani Barbara Zwolińska z Niegówki, Pan Ryszard Halabowski z Ogorzelnika, Pani Anna Luboń, Pan Bogdan Lech z Mzurowa, Pan Krystian Pikuła z Mzurowa, Pani Agnieszka Kapkowska z Mzurowa, Pan Wojciech Kasznia z Postaszowic, Pan Grzegorz Motyl z Dąbrowna, Pan Mirosław Lamch z Niegowy.
W drugiej grupie, odbiorcami nagród ufundowanych przez Urząd Gminy Niegowa i Krakowski Bank Spółdzielczy Oddział Niegowa, znalazły się osoby gospodarujące na mniejszych areałach, ale stale podnoszące swoje wyniki produkcyjne oraz osoby działające na rzecz rozwoju rolnictwa tj. działające w strefie handlu zajmującego się tą gałęzią gospodarki. Nagrody otrzymali: Pani Mirosława Śrubarz z Mzurowa, Pan Marek Śrubarz z Mzurowa, Pani Halina Leks z Niegowy, Pan Damian Motyl z Dąbrowna, Pan Henryk Janoska z Ogorzelnika, Pan Wojciech Pikuła z Postaszowic, Pani Anna Piwek Gorzkowa Nowego, Pani Stanisława Łapaja Sokolniki, Pan Janusz Łapaj z Bliżyc, Pan Ryszard Jaskóła, Pan Leszek Noszczyk, Pan Sławomir Łapaj, Pan Stanisław Lamch i Mirosław Lamch, Pan Dariusz Ginter, Pan Krzysztof Belec.
W czasie uroczystości dożynkowych, swój finał znalazł też konkurs na „Najpiękniejszą zagrodę”. W tym roku słowa ”wybór był bardzo trudny” w pełni oddały wyniki głosowania Jury. Tak, więc przyznano po dwa równorzędne miejsca I, II i III.
Nagrody ufundowane przez Urząd Gminy Niegowa i Bank Gospodarki Żywnościowej oddz. Myszków, wręczyli Wójt Gminy Niegowa Pan Krzysztof Motyl i Dyrektor Oddz. BGŻ Pani Jolanta Grygiel.
Klasyfikacja wyglądała następująco:
Miejsce I:
1. Państwo Zofia i Andrzej Resiakowie – Dąbrowno,
2. Sokół Stanisław – Ludwinów.
Miejsce II
1. Państwo Wiesława i Jerzy Baciorowie – Niegówka,
2. Renata Czyż – Bliżyce.
Miejsce III
1. Państwo Bogusława i Kazimierz Nocuń – Ludwinów,
2. Krystyna i Stanisław Borkowscy – Mirów.
Wyróżnienia w tegorocznym konkursie otrzymali:
Barbara i Stanisław Zwoliński - Niegówka
Wiesław Kulczak - Trzebniów
Jadwiga i Henryk Beleć - Mzurów
Celina Wierzchowska - Niegowa
Dorota Budzikur – Niegowa
W dalszej części uroczystości Koła Gospodyń Wiejskich, zaprezentowały swój kunszt artystyczny w kilkuminutowych występach, bawiąc momentami widzów do łez. Po gospodyniach sceną zawładnęli kolejno: aktorzy teatru „Małgo” z Częstochowy, Kabaret Amelijush, Kapela Skrzypki z Jankowej, z których góralską nutą uczestnicy zabawy nie bardzo się chcieli rozstać oraz święcący triumfy na scenie Disco - Polo lat 90, zespół Casanova.
Tradycyjnie już, uroczystość zakończył pokaz sztucznych ogni.
Wójt Gminy Niegowa serdecznie dziękuje Gościom, Księżom, Mieszkańcom, Rolnikom, Przedsiębiorcom, Kołom Gospodyń Wiejskich, Ochotniczym Strażom Pożarnym, Orkiestrze Dętej Bliżyce, bez których organizacja tegorocznego Święta Plonów nie miałaby takiej oprawy. Szczególne podziękowania kieruje w stronę Koła Gospodyń Wiejskich z Niegowy, za bezinteresowną, całotygodniową pracę w przyozdabianiu miejscowości oraz Sponsorom, którzy pomogli w nadaniu tej uroczystości odpowiedniej rangi.
Najnowsze aktualności
Katarzyna Wawryło - Stodółkiewicz
Sprawdzaj firmy podające się za operatorów programu ...
18
paź
2024