Projekt: „Gmina Naturalnie Słoneczna”
Zapraszamy serdecznie mieszkańców naszej Gminy do skorzystania z możliwości otrzymania dofinansowania do instalacji kolektorów słonecznych na potrzeby przygotowania Ciepłej Wody Użytkowej w wysokości 85% całościowych kosztów inwestycji. Po raz pierwszy z programu UE skorzystać mogą osoby prywatne oraz Gmina. Nie jest udzielane wsparcie dla firm oraz na działalność gospodarczą. Projekt polega na tym, iż Gmina występuje z wnioskiem o dofinansowanie o środki Unijne w wysokości 85% całkowitych kosztów inwestycji. Relacja dofinansowania do wkładu własnego kształtuje się 85% do 15%. Tak, więc osoba prywatna (gospodarstwo domowe) przystępując do programu będzie zobligowana do zapłaty tylko 15% całościowych kosztów instalacji solarnej. Płatność ta będzie pobierana dopiero po otrzymaniu dotacji. Średnia cena kompletnej instalacji solarnej waha się w przedziale 11-12 tys. zł. brutto ( 7% VAT), co pozwala na uzyskanie kwoty 10 200,00 dofinansowania. Wówczas wkład własny mieszkańca wynosi do ok. 3 000,00 PLN.
Procedura postępowania:
1. Podpisanie umowy z firmą przygotowująca dotację,
2. Rozdanie ankiet zainteresowanym mieszkańcom,
3. Zebranie ankiet (do 15 kwietnia),
4. Przygotowanie dokumentacji technicznej ( obliczenia solarne, dobór rozwiązań technicznych do budynków, studium wykonalności, dokumentacja dodatkowa wymagana programem),
5. Złożenie aplikacji do Jednostki Finansującej,
6. Pozyskanie dofinansowania,
7. Postępowanie przetargowe zgodnie z ustawą ZP,
8. Przystąpienie do montażu (dopiero na tym etapie mieszkaniec wpłaca wkład własny),
9. Rozliczenie projektu.
Mieszkaniec nie wpłaca nic (wkładu własnego) do momentu pozyskania dotacji. Na podstawie ankiety dobierany jest optymalny zestaw solarny dla każdego mieszkańca wg jego potrzeb. Koszt programu zwiera wszystkie opłaty i mieszkaniec nic nie dopłaca.
Projekt dotyczy tylko ogrzewania ciepłej wody użytkowej.
W skład instalacji solarnej wchodzi wszystko, co jest niezbędne do funkcjonowania systemu solarnego (wraz z montażem): wysokiej jakości kolektory słoneczne z długoletnim okresem gwarancji, zasobnik solarny z dwiema wężownicami (współpraca z kotłem), grupa pompowa tłocząca nośnik ciepła, sterownik, nośnik ciepła (mieszanka glikolu z wodą), naczynie przeponowe, konstrukcja wsporcza pod kolektory na każdy dach lub elewację lub ziemię, rury wraz z otuliną łączące kolektory z zasobnikiem.
Mieszkaniec przystępując do projektu zobligowany jest do dotrzymania swojej deklaracji, a więc nie może z czasem się wycofać z programu. Aby przystąpić do projektu Gmina musi zbadać skalę zainteresowanych, gdyż minimalna liczba domostw to około 230 gospodarstw a maksymalna około 1500.
W związku z powyższym prosimy wszystkich zainteresowanych o wypełnienie ankiety i dostarczenie do Urzędu do dnia 15 kwietnia 2011 r.
Dalsze działania w kierunku przystąpienia do projektu będą możliwe po uzyskaniu odpowiedniej liczby ankiet od naszych mieszkańców.
KONTAKT: Urząd Gminy Niegowa, tel. 34 315 12 25