Zakończenie karnawału w Gminie Niegowa
Charakterystyczne postacie jak słomiany miś, Żydek, babka, grajek w otoczeniu gońców odwiedzały domostwa życząc gospodarzom wszelkiej pomyślności, jednocześnie wręczając zaproszenie na wspólną wieczorową zabawę. Gospodarze skwapliwie rewanżowali się jakimś banknotem tak by starczyło na opłacenie kapeli. Kto miał siły i ochotę iść na potańcówkę mógł spotkać się z innymi mieszkańcami, powspominać „jak to dawniej bywało”. A bywało, oj bywało! Poszczególne miejscowości stawiały sobie za punkt honoru by ich Misie prezentowały się jak najlepiej. Na bok odchodziły jakieś drobne sąsiedzkie swady czy różnice zdań. Cel był jeden! OSTATKI!
Gdy się kiedyś zdarzyło że w jakieś miejscowości nie pojawiły się Misie nastawało coś w rodzaju niepisanej żałoby i zapewnienia że za rok - to musimy się zorganizować. By to zorganizować to rzeczywiście potrzeba wiele pracy i zabiegów. Słoma, stroje, lokum do ubierania i na zabawę, zespół muzyczny, poczęstunek i wiele innych spraw. Jest to swoisty sprawdzian dbałości o kultywowanie bardzo dawnego a zarazem pięknego zwyczaju.
Nie tylko mężczyźni biorą czynny udział. W Niegowie, poza Misiami jest grupa kobiet zrzeszona w Kole Gospodyń Wiejskich które to z pietyzmem kontynuują „obchód Cyganek”. Uroda pań, śliczne stroje, humor i werwa do tańca, potrafi rozruszać niejednego gościa podpierającego ścianę na zabawie w Ośrodku Kultury. Nagrodą jest odbity całus kształtnych, uszminkowanych ust.
Najnowsze aktualności
Katarzyna Wawryło - Stodółkiewicz
Sprawdzaj firmy podające się za operatorów programu ...
18
paź
2024