Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

OFICJALNE WYSTĄPIENIE WÓJTA GMINY NIEGOWA

Strona główna » Aktualności » OFICJALNE WYSTĄPIENIE WÓJTA GMINY NIEGOWA

oficjalne wystąpienie Wójta Gminy Niegowa 
 w sprawie dotyczącej środków pomocowych
dla poszkodowanych w wyniku gradobicia Rolników
z Funduszu Składkowego KRUS

Decyzja o przekazaniu z Funduszu Składkowego pomocy finansowej rolnikom i świadczeniobiorcom KRUS w wyniku nawałnic (gradobicie, huragany) podjęta została przez Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych.

W dniu 3 września 2008 roku do Urzędu Gminy Niegowa wpłynęło pismo z KRUS Oddział Regionalny w Częstochowie wnioskujące o rozpowszechnienie informacji o proponowanej pomocy określające jednocześnie termin składania wniosków do 30 września 2008 roku i jednocześnie zastrzegające, że pomoc będzie udzielana do wyczerpania środków finansowych.

Z wyliczeń Urzędu Gminy Niegowa, dokonanych na podstawie zgłoszeń i oświadczeń Poszkodowanych, o deklarowaną pomoc mogło ubiegać się prawie 300 rodzin figurujących w rejestrze KRUS, z czego 80% złożyło wnioski do Oddziału Terenowego KRUS w Myszkowie.

Podstawą pomocy było przedstawienie dowodu powstania szkód, na co odpowiednim dokumentem był protokół Gminnej Komisji Oszacowania Strat.

Komisja z kolei powołana została z dniem 25 sierpnia 2008 i zgodnie Zarządzeniem Wojewody Śląskiego miała dwa miesiące od dnia wystąpienia skutków klęski do przedstawienia stosownych dokumentów.

W związku z takim przebiegiem sprawy, Wójt Gminy Niegowa zwrócił się do Komisji z prośbą o ukończenie prac w możliwie jak najkrótszym terminie. A do Organu dysponującego funduszem – za pośrednictwem KRUS - zwrócił się z prośbą o przyjmowanie wniosków, a jako tymczasowy dowód wystąpienia szkody – Pracownicy Urzędu Gminy Niegowa wydawali odpowiednie zaświadczenia potwierdzające straty w poszczególnym gospodarstwach rolnych.

Wnioski – osoby uprawnione do otrzymania pomocy – składały już od 03 września br.

Następnie Komisja ds. Oszacowania Szkód przekazała ostatnie protokoły do siedziby KRUS w Myszkowie w dniu 29 września 2008 roku, czyli zmieściła się w wyznaczonym terminie. Wszystkie protokoły potwierdzały dane znajdujące się w załącznikach wniosków rolników jako zaświadczenia.

Niestety - mimo powyższych zabiegów - kolejnym pismem Urząd Gminy został poinformowany, że środki pomocowe zostały wyczerpane na dzień 23 września br. i żaden rolnik z terenu Gminy Niegowa nie miał przyznanej pomocy.

Niezrozumiałym jest fakt, że 26 września wpłynęło do Urzędu Gminy w Niegowie pismo Nr DU/074/32/2008 datowane na 23 września br., w którym KRUS w Częstochowie prosi o przekazanie protokołów do dnia 30 września 2008 roku.

Nie wzięto pod uwagę zaświadczeń potwierdzających powstałe szkody, a wyłącznie wskazano na datę wpływu protokołów z oszacowania szkód do siedziby KRUS.

Dlatego niezrozumiałym pozostaje fakt, że instytucje, które winny współdziałać – rozmijają się w swych dążeniach.

W związku z takim przebiegiem sprawy wspólnie z Przewodniczącym Rady Niegowa zwróciliśmy się do Prezesa Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych o skierowanie dodatkowych środków na ww. cel, aby rolnicy z terenu Gminy Niegowa mogli z niego skorzystać.

Uważam za niewybaczalne, żeby Mieszkańcy których reprezentujemy nie mogli skorzystać z jakże potrzebnej im pomocy tylko dlatego, że poszczególne instytucje różnie interpretują procedurę naboru wniosków.

Informuję również, że Pracownicy Urzędu Gminy w żaden sposób nie doprowadzili do opóźnienia sprawy, a wręcz przeciwnie, staraliśmy się jak najszybciej i jak najrzetelniej wykonać nowe zalecenia. 

Dlatego krzywdząca staje się nagonka w stronę Urzędu Gminy o zaprzepaszczenie szansy pomocy Poszkodowanym Rolników.

Proszę o opublikowanie naszego stanowiska w tej sprawie aby było ono jasne dla naszych Mieszkańców i pozwoliło na wyjaśnienie istotnych uwag.

                                                              Wójt Gminy Niegowa

                                                                mgr Krzysztof Motyl

 

czytano: 2612 razy

autor: niegowa.pl

data dodania: 2008-11-26 15:09:00

 • Piątek, 23 października 2020 Nauka zdalna w szkołach
  Informujemy, że zgodnie z decyzją władz państwowych od poniedziałku 26 października 2020 roku w szkołach podstawowych będzie odbywać się nauka zdalna dla ...
  więcej
 • Wtorek, 20 października 2020 Nabór na wolne stanowiska ...
  Wójt  Gminy  Niegowa ogłasza  nabór  na  wolne  stanowiska  urzędnicze: - Stanowisko ds. wymiaru podatków i ...
  więcej
 • Sobota, 17 października 2020 Od poniedziałku 19 października ...
  W niedzielę wykonane zostanie ozonowanie budynku Urzędu Gminy, wobec czego od poniedziałku wracamy do pracy, z wyłączeniem pracowników pozostających ...
  więcej
 • Piątek, 16 października 2020 UWAGA !!! URZĄD GMINY NIEGOWA ...
  Informujemy, że decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Myszkowie, pracownicy Urzędu Gminy Niegowa, zostali objęci kwarantanną na okres od ...
  więcej
Linki
 • System Informacji Przestrzennej
 • Telefon ratunkowy: 601-100-300 lub 985


Urząd Gminy w Niegowie
ul. Sobieskiego 1, 42-320 Niegowa

tel.: +48 (34) 315 10 20
e-mail: urzad@niegowa.pl

 • UG-Niegowa
 • gal_kra10
 • gal_kra9
 • gal_kra8
 • gal_kra7
 • gal_kra6
Serwis WWW Urzędu Gminy w Niegowie
Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Zapytanie
Wypełnij formularz kontaktowy
Księga gości
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna