
Informacje dla Rolników dotyczące zasad szacowania szkód w gospodarstwach rolnych spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznym
Informacje dla Rolników dotyczące zasad szacowania szkód w gospodarstwach rolnych
spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi (susza, grad, deszcz nawalny, powódź i inne)
W przypadku wystąpienia strat w uprawach rolnych, zwierzętach, budynkach, maszynach wywołanych takimi zdarzeniami jak np. przymrozki, susza, ulewy, gradobicie, powódź poszkodowani Rolnicy są uprawnieni do pisemnego zgłaszania strat do Urzędu Gminy w Niegowie - w ciągu 14 dni od dnia wystąpienia niekorzystnego zdarzenia (druki wniosków do pobrania w Urzędzie Gminy pok. nr 1, 9).
Na terenie naszej gminy obserwuje się - z różnym nasileniem – wystąpienie szkód w uprawach rolnych powstałych w wyniku suszy.
W przypadku wystąpienia konieczności zaorania danej uprawy, powyższe należy niezwłocznie zgłosić do urzędu gminy w celu wstępnego oszacowania straty danej uprawy (przed zaoraniem) przez komisje ds. szacowania strat.
Możliwe jest szacowanie szkód w pojedynczych gospodarstwach jeżeli szkody te przekraczają 30% średniej rocznej produkcji obejmującej zarówno produkcję roślinną jak i zwierzęcą i zagrażają ich dalszemu funkcjonowaniu.
Oszacowanie zakresu i wysokości doznanych szkód przez Komisję Terenową jest konieczne aby Wojewoda mógł wystąpić do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zgodę na uruchomienie preferencyjnej linii kredytów klęskowych dla gospodarstw rolnych i działów specjalnych produkcji rolnej poszkodowanych w wyniku klęski.
Na dzień 27.08.2015 r. zakres i formy pomocy dla poszkodowanych rolników nie zostały określone.
Do wypełnienia wniosku o oszacowanie szkód konieczne są dane z wniosku o dopłaty bezpośrednie do gruntów rolnych, dane z umowy ubezpieczenia upraw oraz złożony wniosek o oszacowanie szkód – zawarte w nim dane muszą być prawdziwe i spójne z danymi jakie posiada AR i MR Biuro Powiatowe w Myszkowie, nie tylko w zakresie powierzchni poszczególnych upraw, ale również ze stanami posiadanych zwierząt - z uwagi na ewentualne kontrole.
Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, w swoim dziewiątym okresie raportowania tj. od 21 czerwca do 20 sierpnia 2015 roku określał dla terenu gminy zagrożenie suszą dla następujących upraw: ziemniaki, rośliny strączkowe, krzewy owocowe oraz chmiel.
Zgodnie z ustalonymi zasadami szacowania strat, wysokość strat w gospodarstwie będzie liczona w stosunku do wielkości całej produkcji danego gospodarstwa, zarówno roślinnej jak i zwierzęcej.
Niegowa, dnia 28 sierpnia 2015 r.
Wójt Gminy Niegowa
/-/ Dorota Hajto-Mazur
Najnowsze aktualności



Katarzyna Wawryło-Stodółkiewicz
Obowiązek zgłoszenia eksploatacji przydomowej ...
21
lis
2023


