Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

Jubileusz 100-lecia urodzin

Strona główna » Aktualności » Jubileusz 100-lecia urodzin

6 sierpnia 2008 r. w Niegowie setne urodziny obchodziła Pani Genowefa Maciąg z domu Madejska. Rocznica urodzin upłynęła Pani Genowefie na przyjmowaniu życzeń.

Gośćmi Jubilatki była licznie zgromadzona Rodzina oraz przedstawiciele  podmiotów gospodarczych i instytucji  działających na naszym terenie, a także przedstawiciele  samorządu terytorialnego, m.in. Wójt Gminy Niegowa Krzysztof Motyl, Przewodniczący Rady Gminy Józef Milewski, Zastępca Wójta Mirosław Szczepańczyk, Skarbnik Gminy Niegowa Cecylia Lampa, Kierownik GOPS Niegowa Urszula Zjawiona, Radna Niegowy  Zofia Kasznia, Z-ca Kierownika USC Genowefa Wawryło, Kierownik KRUS-u w Myszkowie Anna Muchla, Kierownik Wydziału Świadczeń OR KRUS Częstochowa Ewa Biniek, Z-ca Kierownika Wydziału Świadczeń  Maria Respondek .

Jubileusz Pani Genowefy  uświetniono mszą świętą w kościele parafialnym pod wezwaniem Św. Mikołaja w Niegowie. Mszę zamówiły Córki i Syn Jubilatki, w trakcie której Pani Genowefie przekazano życzenia od Arcybiskupa – Metropolity Częstochowskiego Ks. Stanisława Nowaka.
Jest to szczególnie ważny prezent dla Pani Genowefy i jej Córki Marii. Z dumą przedstawiały otrzymane prezenty i życzenia od gości. Dziękują za pamięć, są wzruszone okazywanym Jubilatce szacunkiem.

Pani Genowefa urodziła się 06 sierpnia 1908 roku w miejscowości Brzeziny (Gmina Niegowa).
W wieku 7 lat zmarli jej rodzice, została rozdzielona z rodzeństwem i zamieszkała u rodziny na  Niegówce. 

Dzieciństwo i późniejsze życie dorosłej kobiety nie należało do łatwych. Córka Jubilatki Pani Maria opowiadała o niedostatkach i biedzie towarzyszącej życiu Mamy.
Do 18 lat Pani Genowefa „chodziła po służbie”. Musiała zapracować na utrzymanie, pomagając w prowadzeniu gospodarstwa i jednocześnie pracując u ówczesnego Kierownika szkoły w Niegowie Władysława Pitka.
Później przez 9 lat  pracowała w fabryce  bawełnianej w Myszkowie prowadzonej przez Towarzystwo Akcyjne Wyrobów Bawełnianych na Pohulance.

Na szczęście okres młodości to nie tylko praca. Córka Maria z dumą opowiada o tym, że Mama, korzystając z  podręczników ukradkiem zapożyczanych od gospodarzy nauczyła się płynnie czytać i pisać.

28 października 1935 roku w  Kościele Parafialnym w Niegowie Pani Genowefa zawarła związek małżeński z Władysławem Maciągiem i zamieszkała w domu męża w Niegowie. Urodziła troje dzieci: dwie córki Marię i Janinę oraz syna Eugeniusza.

Kolejnym trudnym okresem dla Rodziny Jubilatki była wojna. Szczególnie w pamięci Rodziny utkwił obraz wracającego z obozu Pana Władysława – męża Jubilatki, a także okres powojenny w trakcie którego we wsi panoszyła się bieda, a jej mieszkańcy borykali się z różnego rodzaju chorobami.

W miarę upływu czasu Pani Genowefa i jej Mąż mogli liczyć na pomoc dzieci, szczególnie na najstarszą Córkę Marię.

Na szczęście trudne czasy to już przeszłość. Obecnie Jubilatka cieszy  się dobrym zdrowiem.  W czasie spotkania wiele razy dziękowała Bogu, że mogła dożyć takiego wieku. Opowiadała o swej pracy i wspominała młodzieńcze lata.
Doczekała się 11 wnuków i 12 prawnuków.

Pani Genowefo! Z całego serca życzymy Pani wszystkiego najlepszego, aby zdrowie dopisywało i siły życiowe pozwalały na realizację wszelkich marzeń, aby mogła Pani jak najdłużej cieszyć się Rodziną. Życzymy Pani i sobie abyśmy mogli spotykać się z Panią na  kolejnych  urodzinach.

czytano: 2161 razy

autor: niegowa.pl

data dodania: 2008-08-08 12:14:00

 • Środa, 14 sierpnia 2019 Badanie ankietowe
  Urząd Statystyczny w Katowicach informuje o przeprowadzanym w sierpniu badaniu ankietowym. Szczegóły w załączniku.
  więcej
 • Wtorek, 13 sierpnia 2019 16 sierpnia 2019 roku dniem wolnym ...
  Informujemy, że 16 sierpnia 2019 roku (piątek) jest dniem wolnym od pracy dla pracowników: Urzędu Gminy Niegowa, Gminnego Zespołu Ekonomiczno – ...
  więcej
 • Poniedziałek, 05 sierpnia 2019 Nabór OPL - Pomoc Żywnościowa ...
  Bank Żywności w Częstochowie ogłasza otwarty nabór lokalnej organizacji partnerskiej (OPL) w celu realizacji na terenie Gminy Niegowa działań w ramach ...
  więcej
 • Poniedziałek, 29 lipca 2019 Finał Turnieju Piłki Nożnej o ...
  28 lipca 2019 roku na stadionie Jury Niegowa zakończył się Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Niegowa. Udział w turnieju zgłosiło 8 drużyn: ...
  więcej
Linki
 • System Informacji Przestrzennej
 • Telefon ratunkowy: 601-100-300 lub 985


Urząd Gminy w Niegowie
ul. Sobieskiego 1, 42-320 Niegowa

tel.: +48 (34) 315 10 20
e-mail: urzad@niegowa.pl

 • UG-Niegowa
 • gal_kra10
 • gal_kra9
 • gal_kra8
 • gal_kra7
 • gal_kra6
Serwis WWW Urzędu Gminy w Niegowie
Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Zapytanie
Wypełnij formularz kontaktowy
Księga gości
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna