Sobótkowa magia ognia
Zanim na szczycie Bukowej Góry, zapłonęło sobótkowe ognisko, osoby, które skorzystały z zaproszenia Gminnego Ośrodka Kultury w Niegowie, miały okazję do rozpoczęcia świętowania nocy sobótkowej, wg. przedchrześcijańskich tradycji czyli za pomocą tańca.
Późnym popołudniem, na scenie Amfiteatru swoje umiejętności zaprezentowali najmłodsi wychowankowie GOK-u czyli „Niegowskie Iskierki”. Radosne pląsy i żywiołowy przekaz świetnie odzwierciedlał prastarą ideę tego święta, które wg najstarszych podań służyć miało wyrażaniu zadowolenia z nadejścia wiosny. Ludowe zwyczaje związane z Zielonymi Świątkami były od zawsze kojarzone z magicznymi praktykami. Mimo, że ich rodzaj i zakres znacznie ewoluował, to do dnia dzisiejszego, w części naszego regionu jest okazją do wspólnych spotkań. Tegoroczne święto, swoją obecnością, wzbogacił tym razem teatr ARTRE z Krakowa. Przedstawienie „Kozucha Kłamczucha” tak zaintrygowało najmłodszych, że nie zważali oni nawet na padający deszcz.
Po godzinie 22, na szczycie góry zapłonęło ognisko. Trzeba przyznać, że mimo swojej powtarzalności, co roku przeżywa się to niesamowite wrażenie od początku.
Już teraz zapraszamy za rok.
Najnowsze aktualności
Katarzyna Wawryło - Stodółkiewicz
Harmonogram wywozu odpadów komunalnych w roku 2025
30
gru
2024
Katarzyna Wawryło - Stodółkiewicz
Informacja o wstrzymaniu naboru wniosków w ramach ...
28
lis
2024