Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

„Piotrusie i Michały” czyli o muzykujących Bliżycach

Strona główna » Aktualności » „Piotrusie i Michały” czyli o muzykujących Bliżycach

W Bliżycach powstała Nieformalna Grupa Młodzieżowa „Piotrusie i Michały”, której udało się pozyskać aż 6.598  EURO na realizację projektu pod nazwą „Lokalne Centrum Kultury i Muzyki  w Bliżycach”.
W ramach udziału własnego przygotowano  świetlicę do organizacji zajęć, a  Gmina Niegowa zasponsorowała wynagrodzenie dla Kapelmistrza.

Inicjatorami projektu byli: Michał Morel (uczeń Policealnej Szkoły Pożarniczej „Żak” w Gliwicach), Piotr Beleć  (student Politechniki Śląskiej w Gliwicach), Michał Nieroda (uczeń Technikum, Elektronicznego w Myszkowie), Piotr Noszczyk (uczeń Gimnazjum w Niegowie) i Milena Łapaj (uczennica Gimnazjum w Sokolnikach).
Pomysł zrodził się w trakcie spotkań orkiestry na lekcjach muzyki. Wszyscy Członkowie Grupy należą do składu Orkiestry Dętej w Bliżycach.

Młodzież, we własnym zakresie postanowiła ożywić działalność kulturalno - rozrywkową Bliżyc, wykorzystując do tego to co lubią najbardziej – muzykę.
Oprócz grupy inicjującej Projekt w orkiestrze kształci się jeszcze 15 młodych muzyków. Nic dziwnego bo  tradycja muzykowania w Bliżycach sięga 1948 roku.  Bliżycka Orkiestra Dęta uświetnia większość uroczystości gminnych i wiejskich.

Celem Projekt „Piotrusie i Michały” jest przede wszystkim próba zagospodarowania wolnego czasu dzieci i młodzieży poprzez naukę gry na instrumentach dętych ale i nie tylko. Projekt będzie pomagał w wyrównaniu szans edukacyjnych dla młodzieży z Bliżyc  i okolic, promował aktywność obywatelską, zwiększał  możliwość uczestniczenia młodzieży w tworzeniu kultury wiejskiej, promował liderów młodzieżowych i umożliwiał poznanie kultury krajów Unii Europejskiej w zakresie muzyki.
Celem nadrzędnym Projektu jest rozwój orkiestr dętych na terenie Jury.

A co obecnie jest realizowane? Na chwilę obecną członkowie OSP Blizyce pracują nad dostosowaniem świetlicy OSP na potrzeby Grupy Młodzieżowej, wymieniane są  okna, instalacja elektryczną, będą malowane ściany. Zakupiono niezbędne osprzętowanie.
Orkiestra młodzieżowa prowadzi zajęcia muzyczne pod okiem wykwalifikowanego Kapelmistrza Pana Henryka Nowaka.

Młodzież przygotowuje repertuar z którym wystąpi na Przeglądzie Orkiestr Dętych w ramach Festynu w Bliżycach wieńczącego projekt.

Patronat medialny imprez organizowanych w ramach projektu będzie pełnił Urząd Gminy Niegowa. Na bieżąco będziemy monitorować realizację tej inicjatywy na stronie internetowej www.niegowa.pl, w kwartalniku Głos Gminy Niegowa, będziemy współpracować  z lokalnymi mediami. Zajmiemy się promocją festynu wieńczącego Projekt

Sympatykami pomagającymi w realizacji projektu  jest Pan Jan Nędza i Pan Stanisław Morel

Życzymy sobie aby na terenie naszej Gminy wykreowało się  jak najwięcej  podobnych działań w różnych dziedzinach i abyśmy mogli promować naszych Rodzimych Twórców.

Bardzo cieszymy  się z podjętej współpracy.

czytano: 1640 razy

autor: niegowa.pl

data dodania: 2008-01-17 14:44:00

 • Piątek, 23 października 2020 Nauka zdalna w szkołach
  Informujemy, że zgodnie z decyzją władz państwowych od poniedziałku 26 października 2020 roku w szkołach podstawowych będzie odbywać się nauka zdalna dla ...
  więcej
 • Wtorek, 20 października 2020 Nabór na wolne stanowiska ...
  Wójt  Gminy  Niegowa ogłasza  nabór  na  wolne  stanowiska  urzędnicze: - Stanowisko ds. wymiaru podatków i ...
  więcej
 • Sobota, 17 października 2020 Od poniedziałku 19 października ...
  W niedzielę wykonane zostanie ozonowanie budynku Urzędu Gminy, wobec czego od poniedziałku wracamy do pracy, z wyłączeniem pracowników pozostających ...
  więcej
 • Piątek, 16 października 2020 UWAGA !!! URZĄD GMINY NIEGOWA ...
  Informujemy, że decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Myszkowie, pracownicy Urzędu Gminy Niegowa, zostali objęci kwarantanną na okres od ...
  więcej
Linki
 • System Informacji Przestrzennej
 • Telefon ratunkowy: 601-100-300 lub 985


Urząd Gminy w Niegowie
ul. Sobieskiego 1, 42-320 Niegowa

tel.: +48 (34) 315 10 20
e-mail: urzad@niegowa.pl

 • UG-Niegowa
 • gal_kra10
 • gal_kra9
 • gal_kra8
 • gal_kra7
 • gal_kra6
Serwis WWW Urzędu Gminy w Niegowie
Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Zapytanie
Wypełnij formularz kontaktowy
Księga gości
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna