Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

Szkolenia cross - compliance

Strona główna » Aktualności » Szkolenia cross - compliance

W dniach 23 do 26 października 2007 roku w Gminny Ośrodku Kultury w Niegowie odbyło się szkolenie na temat „Spełnienie standardów ochrony środowiska, zwierząt i konsumenta, a uzyskanie dopłat bezpośrednich” Były to trzy dni wykładów na temat minimalnych wymagań wzajemnej zgodności (cross – compliance) dla gospodarstw rolnych objętych systemem płatności bezpośrednich.  Dotyczyły one ochrony środowiska i dobrej kultury rolnej, zdrowia publicznego ludzi, zdrowia zwierząt i zdrowotności roślin oraz dobrostanu zwierząt.
Czwarty dzień to był pobyt w gospodarstwie i ocena dostosowania tego gospodarstwa do wymogów wzajemnej zgodności. Gościliśmy w gospodarstwie Pana Józefa Belecia w Sokolnikach, za co Mu dziękujemy. Inne tematy poruszane przy tym cyklu szkoleń to BHP w rolnictwie, zagadnienia KRUS i żywienie trzody chlewnej.
Podobne szkolenie odbyło się też w dniach 6 do 9 listopada w Sokolnikach
Szkolenia  te cieszyły się dużym zainteresowaniem. Organizowane były z wykorzystaniem funduszy unijnych.  Szkolenia były zorganizowane przez pracowników PZDR Myszków.
Szkoleń na wyżej wymienione tematy na pewno w sezonie jesienno – zimowym będzie jeszcze wiele.
A oto kilka informacji dotyczących problematyki szkoleń opisanych powyżej.
Istotnym elementem reformy, wdrażanym od 2005 roku w starych państwach członkowskich UE jest oddzielenie płatności bezpośrednich od produkcji. Został wprowadzony system jednolitej płatności niezależnej od produkcji – SPS (z ang. Single Payment Scheme).
Pierwotnie nowe państwa członkowskie stosujące system jednolitej płatności obszarowej (SAPS) zobowiązane były do wprowadzenia SPS najpóźniej od 2009 roku. Obecnie są one zobowiązane do wprowadzenia nowego systemu od 1 stycznia 2011 roku, zgodnie z rozporządzeniem  Rady (WE) nr 2012/2006.
Otrzymanie płatności według nowych zasad powiązane jest z obowiązkiem spełnienia przez gospodarstwo określonych przepisami wymogów. Jest to tzw. zasada wzajemnej zgodności (z ang.  cross – compliance).

Minimalne wymagania dotyczą:
 - ochrony środowiska przed zanieczyszczeniami wynikającymi z prowadzonej w gospodarstwie działalności
- wytwarzania produktów rolniczych w sposób nie zagrażający zdrowiu ludzi i zwierząt oraz zdrowotności roślin
- zapewnienie warunków dobrostanu zwierząt
- użytkowania gruntów w sposób nie pogarszający ich jakości. 

Wymogi minimalne dotyczące zarządzania gospodarstwem nie są nowymi przepisami stworzonymi dla celów reformy WPR, lecz są to przepisy, których stosowanie jest obecnie obowiązkowe dla wszystkich gospodarstw. Nowym elementem jest powiązanie przyznania płatności bezpośrednich z przestrzeganiem tych przepisów.
Nieprzestrzeganie przez rolników minimalnych wymagań będzie skutkowało sankcjami w postaci obniżenia kwot płatności, aż do całkowitego ich pozbawienia w przypadku nieprzestrzegania ustalonych wymagań w kolejnych latach.

                                                                                             Anna Głąb   

czytano: 2147 razy

autor: niegowa.pl

data dodania: 2007-12-27 12:30:50

 • Niedziela, 19 maja 2019 Wyścig Szlakami Jury na finiszu
  Mamy już zwycięzcę w kategorii Junior a przed nami wielki finał Seniorów. Zapraszamy na metę wyścigu, zlokalizowaną na ul. Bankowej w Niegowie, gdzie ...
  nowa więcej
 • Wtorek, 14 maja 2019 Międzynarodowy Wyścig Kolarski ...
  Informujemy, że w dniach 17 - 19 maja na terenie Gmin: Niegowa, Żarki i Kroczyce, organizowany będzie wyścig kolarski, który może powodować czasowe ...
  więcej
 • Wtorek, 07 maja 2019 Wybory uzupełniające do ...
  W październiku br. upływa kadencja części składu radnych Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego, który powołany został przez Zarząd ...
  więcej
 • Wtorek, 30 kwietnia 2019 Informacja o konsultacjach
  Wójt Gminy Niegowa, informuje o rozpoczęciu konsultacji w sprawie potrzeb i  oczekiwań mieszkańców w zakresie wzmocnienia potencjału i roli ...
  więcej
Linki
 • System Informacji Przestrzennej
 • Telefon ratunkowy: 601-100-300 lub 985


Urząd Gminy w Niegowie
ul. Sobieskiego 1, 42-320 Niegowa

tel.: +48 (34) 315 10 20
e-mail: urzad@niegowa.pl

 • UG-Niegowa
 • gal_kra10
 • gal_kra9
 • gal_kra8
 • gal_kra7
 • gal_kra6
Serwis WWW Urzędu Gminy w Niegowie
Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Zapytanie
Wypełnij formularz kontaktowy
Księga gości
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna